CISUVÆRK Vest
Partnerskaber, der rykker – fra idé til impact
Tider: |
18-03-2025 - Kl. 15:30-19:30 |
Afholdelsessted: |
CISU |
Kursusansvarlig: |
Liv Kira Seitzberg |
Ledige pladser: |
9 |
Tilmeldingsfrist: |
17.03.2025 |
Fabo-læringsside: |
Målgruppe
Alle CISU medlemsorganisationer
Læringsmål
Kom med i CISUVÆRK Vest, og få ny inspiration til din forening og nye relationer til mere samarbejde og deling på tværs.
I CISU er vi 300 medlemsorganisationer, som på hver vores måder arbejder for en bedre verden. Vi har hver vores viden og erfaringer, men også hver vores udfordringer som foreninger.
CISUVÆRK er et netværk til deling af viden, gode idéer og praktiske tips til at styrke ens forening.
Indhold
Vi dykker ned i, hvordan partnerskaber med virksomheder, organisationer og institutioner kan se ud, og vi hører om erfaringer med forskellige partnerskaber fra idé til konkret forandring.
Hvad kan du glæde dig til?
Vi er godt i gang med at sammensætte et spændende program, men vi vil gerne have dine inputs, hvis du eller nogle i dit netværk har erfaring med nogle af de nedenstående partnerskaber og har lyst til at dele erfaringer til netværksmødet.
- Partnerskaber med virksomheder: Hvordan kan din organisation samarbejde med virksomheder for at skabe større impact? Vi bliver klogere på, hvordan organisationer kan opbygge stærke relationer til erhvervslivet og på den måde åbne døren til nye ressourcer og fælles projekter.
- Partnerskaber med universiteter og andre institutioner: Hvilken rolle spiller vidensinstitutioner i at styrke civilsamfundsarbejdet? Vi ser nærmere på mulighederne for samarbejder om forskning, undervisning og udvikling. Hvordan kan jeres organisation bruge viden og data som fundament for handling?
- Partnerskaber med andre civilsamfundsorganisationer: Samarbejde på tværs af organisationer kan være nøglen til at nå længere. Hvordan kan I bygge bro og finde fælles løsninger på komplekse udfordringer og på den måde bruge ressourcer bedst? Vi deler erfaringer og idéer til at udvikle fælles projekter.
- Partnerskaber med kreative aktører: Kan kunst, kultur og kreativitet åbne nye døre? Vi taler om, hvordan samarbejder med kunstnere, designere eller andre kreative aktører kan hjælpe med at formidle komplekse budskaber på en engagerende måde.
Formatet bliver en blanding af inspirationsoplæg og mere faciliterede netværkssessioner, hvor I får mulighed for at dele erfaringer, diskutere udfordringer og udforske løsninger, der kan styrke jeres egen organisation. Du kommer til at sidde til bord med gode sparringspartnere, som har eller vil arbejde med den form for partnerskab, og her kan I dele gode erfaringer.
Hvornår og hvor?
- CISUVÆRK Vest: Aarhus den 18. marts kl. 15:30-19:30
- CISUVÆRK Øst: København den 10. marts kl. 15:30-19:30
Vi starter dagen med kaffe og kage og slutter klokken 18:30 med aftensmad og mulighed for at netværke mere – så her kan I fortsætte snakken og få nye idéer 🍰🍽️
Baggrundsmateriale
Vær med i den fælles platform for hele CISUVÆRK (øst og vest). Den online platform for CISUVÆRK findes på siden: FABO.org/cisu/cisuvaerk
Her bliver delt læringsværktøjer, best practices samt gode råd og erfaringer fra andre organisationer, ligesom du har mulighed for at stille alle de spørgsmål, du brænder inde med
Mødet bliver afholdt på dansk/The meeting will be in Danish
Har du input til programmet (hvad er vigtigt for dig at få en snak om eller hvem kunne give et kort ekspert oplæg?) så kontakt meget gerne Amalie (app@cisu.dk) eller Rikke (rsh@cisu.dk)
Foto: Jacob Crawfurd
Du har valgt
Arrangement: | CISUVÆRK Vest |
Tilmeldingstype: | Standard |
Afholdelsessted: |
Klosterport 4X, 3. sal 8000 Aarhus |
Kursusansvarlig: |
Liv Kira Seitzberg |
Ledige pladser: |
9 |
Tilmeldingsfrist: |
17.03.2025 |
Medlemmer: | 50,- DKK |