CISUVÆRK Vest - Målrettet fundraising hos private individer, firmaer og fonde
Erfaringsbesøg hos Økologisk Landsforening
Tider: |
18-03-2025 - Kl. 15:30-19:30 |
Afholdelsessted: |
CISU |
Kursusansvarlig: |
Liv Kira Seitzberg |
Ledige pladser: |
9 |
Tilmeldingsfrist: |
17.03.2025 |
Fabo-læringsside: |
Målgruppe
Alle CISU medlemsorganisationer
Læringsmål
Kom med i CISUVÆRK Vest, og få ny inspiration til din forening og nye relationer til mere samarbejde og deling på tværs.
I CISU er vi 300 medlemsorganisationer, som på hver vores måder arbejder for en bedre verden. Vi har hver vores viden og erfaringer, men også hver vores udfordringer som foreninger.
CISUVÆRK er et netværk til deling af viden, gode idéer og praktiske tips til at styrke ens forening.
Indhold
Hvordan kan man lykkes med at fundraise hos både private individer, firmaer og fonde?
Vi besøger Økologisk Landsforening i Agro Food Park og hører om deres målrettede arbejde overfor disse aktører. Økologisk Landsforenings projektchef, Mette Villekær, giver oplægget og sammen kan vi i netværket have de gode spørgsmål og refleksioner med os, så I kan drage erfaringerne ind i jeres egen hverdag.
Økologisk Landsforening har naturligvis en lang række forskellige aktiviteter i Danmark, men i forhold til udviklingssamarbejde, har Økologisk Landsforening gennem en årrække arbejdet gennem en programaftale med at understøtte økologisk landbrug i Østafrika.
På dagen Vi skal selvfølgelig nyde økologiske æbleskiver og gløgg.
CISUVÆRK foregår 3. december kl. 15:30-17:30.
- 15:30 starter vi hos Økologisk Landsforening på Agro Food Park 26, 8200 Aarhus N
- Programmet står på rundvisning, oplæg og økologisk gløgg og æbleskiver.
Baggrundsmateriale
Vær med i den fælles platform for hele CISUVÆRK (øst og vest). Den online platform for CISUVÆRK findes på siden: FABO.org/cisu/cisuvaerk
Her bliver delt læringsværktøjer, best practices samt gode råd og erfaringer fra andre organisationer, ligesom du har mulighed for at stille alle de spørgsmål, du brænder inde med
Mødet bliver afholdt på dansk/The meeting will be in Danish
Har du input til programmet (hvad er vigtigt for dig at få en snak om eller hvem kunne give et kort ekspert oplæg?) så kontakt meget gerne Amalie (app@cisu.dk) eller Rikke (rsh@cisu.dk)
Foto: Jacob Crawfurd
Du har valgt
Arrangement: | CISUVÆRK Vest - Målrettet fundraising hos private individer, firmaer og fonde |
Tilmeldingstype: | Standard |
Afholdelsessted: |
Klosterport 4X, 3. sal 8000 Aarhus |
Kursusansvarlig: |
Liv Kira Seitzberg |
Ledige pladser: |
9 |
Tilmeldingsfrist: |
17.03.2025 |
Medlemmer: | 50,- DKK |