Lokale stemmer, stærke ord

Erfaringer fra retorik-træning i Ghana - og hvad du kan lære af det

Tider:

21-10-2026 - Kl. 15:00-18:00

Afholdelsessted:

Vartov (MF)
Mathilde Fibiger
Farvergade 27 - opgang H
København

Kursusansvarlig:

Christoph Lodemann

Ledige pladser:

10

Tilmeldingsfrist:

16.10.2026

Målgruppe

Oganisationer der arbejder for forandring – gennem fortalervirksomhed, dialog med myndigheder, kampagner eller kapacitetsopbygning – og som ønsker at styrke kommunikationen i jeres arbejde i syd eller i egen organisation.

Læringsmål

Kurset giver dig konkret og brugbar inspiration til at arbejde systematisk med retorik som kapacitetsopbygning. Ghana Venskab deler erfaringer fra træningsforløb i Ghana – hvad virkede, hvad var svært, og hvad kan du tage med hjem til din egen organisation?

Indhold

Mange organisationer arbejder med vigtige budskaber – men glemmer at træne selve håndværket bag kommunikationen. Ghana Venskab har i samarbejde med Jonas Gabrielsen fra Roskilde Universitet gjort netop det: udviklet en retorik-manual og trænet personale og partnere til at videregive kompetencerne til unge i målgruppen.

Jonas Gabrielsen fra Roskilde Universitet vil facilitere workshoppen.

På kurset får du indblik i:

  • Hvad er retorik – og hvorfor er det et relevant redskab for organisationer der arbejder for forandring?
  • Manualen i praksis – centrale redskaber og øvelser tilpasset en ghanesisk civilsamfundskontekst
  • Erfaringer med at træne trænere og nå unge som målgruppe
  • Mulighed for selv at afprøve udvalgte øvelser fra manualen

Der vil være tid til spørgsmål og fælles refleksion undervejs.

Baggrundsmateriale

Billede: YEFL-Ghana

Du har valgt

Arrangement: Lokale stemmer, stærke ord
Tilmeldingstype: Deltager:
Afholdelsessted:

Farvergade 27 - opgang H

1463 København

Kursusansvarlig:

Christoph Lodemann

Ledige pladser:

10

Tilmeldingsfrist:

16.10.2026

Pris: 100,- DKK
Medlemmer: 50,- DKK

Tilføj deltagere