Fagligt netværk: Klima, Natur, Miljø

Vi genbesøger begrebet Locally Led Adaptation (LLA) og vil på opfordring bruge tid på en refleksionsøvelse/self-assessment af fremmødte organisationer ift. de 8 LLA principper

Tider:

17-09-2025 - Kl. 15:00-18:00

Afholdelsessted:

Vartov (MF)
Mathilde Fibiger
Farvergade 27
København

Kursusansvarlig:

Maria Graversen

Ledige pladser:

18

Tilmeldingsfrist:

09.09.2025

Målgruppe

CISU medlemsorganisationer, deres ansatte og frivillige med fokus på og interesse i klima, natur & miljø som led i det organisatoriske arbejde og i samarbejdet med partnere i det Globale Syd.

Læringsmål

Det faglige netværk for Klima, Natur & Miljø er for partnerskaber der arbejder direkte og fokuseret på at forebygge og/eller at tilpasse sig udfordringer forårsaget af klimaforandringer. Herudover kan fokus også være på at arbejde med at beskytte og bevare natur og biodiversitet eller sikre ordentlige miljøforhold. 

Indhold

Netværksmødet den 17. september 2025 vil forsøge at dykke yderligere ned i begrebet 'Locally Led Adaptation' (LLA) som også trækker spor til tankerne bag 'Locally Led Development', begreber der er rykket markant op på dagsordenen indenfor udvikling internationalt såvel som i Danmark.

Tanken bag LLA er formet omkring 8 principper, der alle kan bruges som pejlemærker for, hvordan vi i vores arbejde med klimatilpasning forsøger at tilstræbe mest mulig indflydelse og medbestemmelse fra de målgrupper vi søsætter indsatser/projekter sammen med. De 8 principper blev søsat i 2021 og er i skrivende stund formelt godkendt eller officielt støttet (endorsed) af over 120 regeringer, internationale institutioner, NGO'er og lokale organisationer. Blandt disse er også Udenrigsministeriet, Folkekirkens Nødhjælp, CISU og mange andre.

Dagsordenen for netværksmødet er under udvikling, men på opfordring tilstræber vi at kombinere en self-assessment øvelse for de fremmødte organisationer efterfulgt af en diskussion samt udvide med et kig på, hvordan nogle af CISUs bevillingshavere aktivt arbejder med LLA/LLD, hvilke successer og udfordringer de oplever i tilgangene til 'localisation'.

Dagsorden for mødet:

15.00 Velkommen på Vartov & kort introduktionsrunde

15.15 Locally Led Adaptation (LLA) – hvad var det nu, hvad ligger der i principperne og hvordan forsøger 'vi' som 'intermediaries' at arbejde med dem.

15.30 LLA in action - erfaring fra en bevillingshaver

16.15 Pause

16.30 LLA self-assessment øvelse & diskussion

18.00 Aftensmad & networking

18.30 Afslutning

Baggrundsmateriale

Her finder i link til baggrundsmateriale ifm. LLA:

Fra CISUs hjemmeside:

Mødet afholdes på dansk/The meeting will be in Danish.

Illustration er AI genereret.

Vælg tilmeldingstype

Standard

Medlemmer: 50,- DKK

Du kan kontakte os på cisu@cisu.dk / 8612 0342 hvis:
- du har tekniske udfordringer ifm. din tilmelding
- du har spørgsmål af praktisk karakter til et arrangement
- du bliver forhindret i at deltage i et arrangement, som du har tilmeldt dig
- hvis tilmeldingsfristen til et arrangement, du ønsker at deltage i, er overskredet.
For alle betalingsarrangementer gælder det, at afmelding skal ske senest en uge før afholdelse for at få refunderet kursusgebyret.
OBS: Når du tilmelder dig et af CISUs arrangementer, indsamler vi almindelige personoplysninger om dig. Læs CISUs persondatapolitik for mere information.

Du har valgt

Arrangement: Fagligt netværk: Klima, Natur, Miljø
Tilmeldingstype: Standard
Afholdelsessted:

Farvergade 27

1463 København

Kursusansvarlig:

Maria Graversen

Ledige pladser:

18

Tilmeldingsfrist:

09.09.2025

Medlemmer: 50,- DKK

Tilføj deltagere