Netværket henvender sig til organisationer, der ønsker at styrke deres monitoreringsindsats og understøtte læring i indsatser, partnerskaber og egen organisation.
– Monitorering, evaluering og læring er et område, hvor mange af vores medlemsorganisationer er udfordrede. Det kan være svært at vurdere, hvad der er nødvendigt, og hvad der er mest relevant for at forstå effekten af en indsats, siger Mette Kjærtinge, rådgiver i CISU.
– Vi har fået flere henvendelser fra medlemsorganisationer om behovet for et forum, hvor MEL-erfaringer kan drøftes, og derfor lancerer vi nu et netværk.
Ud over erfaringsudveksling vil netværket indeholde oplæg om konkrete metoder og tilgange. Nogle møder forventes afholdt online for at give mulighed for deltagelse fra partnere i syd.
Lancering og første møde den 4. februar
Det første møde byder på et oplæg fra konsulent Malene Sønderskov om MEL-værktøjet Rubrics, suppleret af erfaringer fra Natasja Vestmø fra FANT, der har anvendt værktøjet i arbejdet i Sierra Leone. Deltagerne får mulighed for at stille spørgsmål, afprøve værktøjet og bidrage til drøftelser om netværkets fremtidige form og indhold.
Tid: 04.02.26 kl. 14:30-17:30
Sted: Vartov, København
Tilmeldingsfrist: 27.01.2026