18.12.2025
Naboskabspuljen Civilsamfundspuljen Nyheder

Status på tilpasning af Civilsamfundspuljen og overblik over ansøgningsfrister i 2026

Efter en afklaringsproces med input fra brugermøder og CISUs bestyrelse har CISU valgt at fastholde de eksisterende retningslinjer for Civilsamfundspuljen i 2026 med én enkelt justering i antal ansøgningsrunder for projektstøtteformen.

I de forgangne måneder har CISU afsøgt muligheder og begrænsninger ved en tilpasning af Civilsamfundspuljen (CSP) for at imødekomme det stigende ansøgningspres, som puljen har oplevet de seneste år.  

CISU præsenterede i oktober et forslag til tilpasningen af adgangen til projekter og små programmer. Forslaget har været diskuteret på brugermøder og CISU har modtaget skriftlige input fra brugerne, ligesom CISUs bestyrelse har drøftet konsekvenserne ved forskellige tilpasningsløsninger. På den baggrund har CISUs sekretariat besluttet at fastholde de eksisterende retningslinjer og adgangsmuligheder.

- Vi er glade for den aktive indsats og detaljerede feedback, vores brugere har bidraget med både på møder og skriftligt. Vores brugere har vidt forskellige udgangspunkter for at søge de forskellige CSP-støtteformer, og derfor har deres input til konsekvenserne ved de foreslåede justeringer naturligvis også peget i meget forskellige retninger. Derfor har vi i CISUs sekretariat vurderet, at vi for 2026 ikke vil implementere større ændringer i brugernes ansøgningsmuligheder, forklarer puljeleder, Iben Westergaard Rasmussen og fortsætter:

- Den eneste justering, vi har implementeret i retningslinjerne, er, at projektstøtteformen går fra tre til to ansøgningsrunder i 2026 – én i januar og én i august. Det skal bidrage til, at vi har tilstrækkelige midler til hele året frem for at skulle lukke for ansøgninger allerede til sommer, som vi desværre har været nødsaget til i de forgangne år.

Uden en tilpasning af adgangen til projekter og små programmer forventes ansøgningspresset fortsat at være højt i 2026.

- Set i lyset af udviklingen de seneste år forventer vi i CISU et meget højt antal ansøgninger i 2026 på tværs af CSP. Det skal man som ansøger også være forberedt på. Derfor kan det også være en god idé allerede nu at overveje ens prioriteringer for ansøgninger i 2026 samt behov for eksempelvis rådgivning hos CISU i god tid inden de forskellige ansøgningsfrister, hvor der forventeligt vil være ekstra stort pres på sekretariatet, afslutter Iben Westergaard Rasmussen.

 

Ansøgningsfrister for CSP i 2026

Med justeringerne fra tre til to ansøgningsfrister for CSP-projekter, ser kalenderen derfor således ud i 2026:

Små og store projekter:

  • 28. januar 2026 (svarfrist 25. marts 2026)
  • 26. august 2026 (svarfrist 9. oktober 2026)

 

Lille Program:

  • 4. marts 2026 (svarfrist 20. maj 2026)
  • 30. september 2026 (svarfrist 11. december 2026).

 

Ansøgningsfrister for Naboskabspuljen i 2026

Siden lanceringen i 2024 har Naboskabspuljen også oplevet en markant stigning i antallet af ansøgninger og bevillinger. Der er i skrivende stund 15 millioner kr. tilbage i puljen til bevillinger i 2026. CISU har overfor Udenrigsministeriet rejst behovet for at få tilført flere midler til puljen i 2026 og frem.

Puljemidlerne vil blive fordelt på to ansøgningsfrister i foråret 2026. Disse er:

  • 28. januar for Små og Store Projekter (svarfrist 25. marts 2026).
  • 4. marts for Udviklingsindsatser samt støtteformen Resiliens og Demokratisk Udvikling i Ukraine (svarfrist 20. maj 2026).

Kun hvis Naboskabspuljen tilføres midler, vil der blive oprettet ansøgningsrunder i efteråret 2026.

Vi gør desuden opmærksomme på, at:

  • En organisations ansøgninger under behandling samt allerede opnåede bevillinger må ikke samlet overstige loftet på 5 mio. kr. pr. kalenderår (gælder samlet for Civilsamfundspuljen og Naboskabspuljen).
  • Støtteformen Resiliens og Demokratisk Udvikling i Ukraine er fortsat undtaget loftet. Dog kan hver organisation højst indsende én ansøgning til denne støtteform pr. runde.