Tilpasning af adgangen til projekter og programmer i Civilsamfundspuljen

Civilsamfundspuljen (CSP) er under massivt pres med en stor mængde ansøgninger til både projekter og programmer. De mange ansøgninger medfører en række uhensigtsmæssigheder.  

  • Danske organisationer og deres partnere bruger mange kræfter og engagement på at udvikle og skrive ansøgninger, hvoraf mange ender med støtteværdige afslag. 

  • Behandlingen af de mange ansøgninger giver øgede udgifter til bevillingssystemet. 

  • Sekretariatet skal bruge ressourcer på at håndtere ekstra mange ansøgninger og rådgivninger. 

Alt i alt bruges der rigtigt mange ressourcer på ansøgninger og behandling, som desværre ikke leder til konkrete forandringer for de mennesker ude i verden vi arbejder med og for.

Der er derfor behov for tilpasse adgangen til projekter og programmer, så ansøgningsmængden og antallet af ansøgninger, som ikke opnår bevilling, reduceres. 

 

Status for tilpasningen

I de forgangne måneder har CISU afsøgt muligheder og begrænsninger ved en tilpasning af Civilsamfundspuljen (CSP) for at imødekomme det stigende ansøgningspres, som puljen har oplevet de seneste år.  

CISU præsenterede i oktober et forslag til tilpasningen af adgangen til projekter og små programmer. Forslaget har været diskuteret på brugermøder og CISU har modtaget skriftlige input fra brugerne, ligesom CISUs bestyrelse har drøftet konsekvenserne ved forskellige tilpasningsløsninger.

På den baggrund har CISUs sekretariat besluttet at fastholde de eksisterende retningslinjer og adgangsmuligheder med én enkelt justering i antal ansøgningsrunder for projektstøtteformen.

Læs mere i denne nyhed

Indsendte input

Kontakt

Billede af Theis Dencker

Rådgiver

Theis Dencker

Theis er rådgiver på Civilsamfundspuljen, Naboskabspuljen og Støtte til klimatilpasning/CCAM. Derudover er Theis ansvarlig for udvikling af Civilsamfundspuljen og faciliterer netværksmøder.