Aktion Børnehjælp
Aktion Børnehjælp er en lille organisation med store ambitioner. Siden 1965 har vi arbejdet på at sikre rettigheder og bæredygtig adgang til sundhed og uddannelse for Indiens mest udsatte børn og deres familier. I tæt samarbejde med lokale partnere udvælger og arbejder vi med projekter, der skaber forandring. Og det skal være en forandring, der ikke kun mærkes nu og her, men af generationer langt ud i fremtiden.
Se også

CISUs Verdenskort
CISUs Verdenskort giver dig et indblik i de projekter, der støttes af CISUs puljer, samt i de danske organisationer og deres partnere, som administrerer projekterne. Når du vælger et land på kortet, får du et overblik over de forskellige projekter, men du ser også, hvilke CISU-medlemsorganisationer, der arbejder i det pågældende land.
Læs mere om CISUs Verdenskort
Bevillingsoversigt
Her kan du se den samlede oversigt over alle de mange projekter, som er støttet af CISUs puljer rundt om i verden. Både igangværende og afsluttede. Der kan desuden filtreres på både indsatstyper, lande, verdensmål.
Læs mere om Bevillingsoversigt
Kort over CISUs medlemsorganisationer
Se et geografisk overblik over CISUs medlemsorganisationer.
Læs mere om Kort over CISUs medlemsorganisationerPartneroversigt
Partneroversigt
Læs mere om Partneroversigt
Medlemsorganisationer
Her kan du se en liste over de organisationer, der er medlem af CISU, samt hvor i Danmark de befinder sig.
Læs mere om Medlemsorganisationer